Reklam Alanı
Reklam Alanı
intel-xeon-cpu
Bilişim 408 0

Yeni 28 Çekirdekli İntel XEON Q-3175X işlemci

Yeni Intel 28 Çekirdekli XEON W-3175X İşlemcisinde Son Gelişmeler

İşlemci dünyasının iki büyük gücünden birisi olan Intel, 2018’ in bitmesine az bir süre kala çok çekirdekli işlemci alanında fark ve devrim yaratacak yeni ürününün tanıtımını gerçekleştirmeyi planlıyor. Intel’ in son derece gelişmiş özellikleri ile işlemci dünyasına yeni bir soluk getireceği belirtilen İntel XEON Q-3175X işlemci modeli için en yeni bilgilerde gelmeye devam ediyor.

Intel 28 Çekirdekli XEON W-3175X İşlemci

En son bilgilere göre İntel’ in yeni işlemcisinde 28 çekirdek kapasitesine yer verecek. Bu teknik kapasitesinin oluşturacağı güç çerçevesinde kullanıldığı sistem ve bilgisayarlarda ortaya çıkacak yüksek seviyedeki ısı problemlerine ilişkin ideal düzeyde bir soğutma verimliliğinin oluşturulması durumunda işlemci ile cihazlarda 5.0 Ghz standart hız seviyesinin dahi yakalanabileceği belirtiliyor.

Yüksek Hız Nispeten Uygun Fiyat

İntel son yıllarda yaptığı işlemci çalışmaları ile sektöre yeni bir hız kapasitesi kazandırmıştır. Her zaman en büyük rakibi olan AMD ile işlemci pazarının hem bireysel hem de kurumsal düzeydeki en önemli şirketleri olan İntel’ in 2018 sona ermeden tanıtacağı İntel XEON Q-3175X işlemci modeli, 28 çekirdekli kapasitesi ile yüksek bir hız standardının yakalanabilmesine yardımcı olacak. Ayrıca çok kısa bir süre içerisinde tanıtımının gerçekleştirilmesi planlanan İntel’ in bu yeni 28 çekirdekli işlemci modelinin 4 bin Dolar düzeyinden satışa sunulacağı belirtiliyor. Ancak internet ve bilişim dünyasında sıkça telaffuz edilen bu rakam İntel tarafından henüz ürününün tanıtımının yapılmış olmaması ve aynı zamanda da iddialara ilişkin olarak resmi bir açıklama yapılmamış olması nedeni ile rakamın net olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Intel-xeon-w-3175x

Rakipleriyle Yarışmayacak

Yine de İntel XEON Q-3175X işlemci modelinin 4 bin dolar düzeyinden satışa sunulması dahi piyasadaki mevcut modeli 28 çekirdekli XEON Platinum 8180 işlemci modeli ile karşılaştırıldığında çok daha uygun bir fiyata sahiptir. Ayrıca belirtildiği gibi 5.0 Ghz işlemci hız kapasitesine ulaşabilme özelliği mevcut ise fiyatı da uygun bir hale geliyor. Ancak işlemcinin fiyatlandırması ile ilgili olarak en sık dolaşan bilgileri 4000 dolar’dan başlayarak 6700 dolar seviyesine kadar çıkıyor. İntel’ in bu işlemci modelinin piyasadaki rakipleri ile mücadele etmeyecek olduğu belirtiliyor ki özellikle de AMD tarafından sunulan 28 çekirdekli işlemci sayılarında daha uygun fiyat seçenekleri satışa sunuluyor.

28-cekirdekli-Xeon-islemci

Tüm bilgilere rağmen İntel XEON Q-3175X işlemci modeline ilişkin net çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak bu konuda çok uzun bir süre beklenmesi gerekmeyeceği de yine dolaşan iddialar arasında yer alıyor.

Intel-Xeon W-3175X-AiO-SOĞUTUCU

Bu kapsamda AMD tarafından 3.nesil Threadipper isimli işlemci modeli uygun fiyatlı olarak satışa sunulur ise İntel’ in bu yeni işlemcisi açısından durumun çok da iyi olmayacağı yönünde özellikle ağırlıklı olarak bilişim ve teknolojisinde mevcut bir fikir birliği öne çıkıyor. Bu durumda gelecek yıl yine işlemci sektöründe çok ciddi bir rekabetin kullanıcıları beklediğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir