Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilişim 158 0

Seagate 18TB HDD hazırlıklarını tam gaz devam ediyor

Bilgisayar sektöründe harddisk satışların düşüş sürecine girmesi ile beraber üreticilerin kapasiteyi arttırarak ortalama birim fiyatını yükseltmek çabasında olduğu gündeme gelmişti. Son yaşanan gelişmeler de bu çabayı gözler önüne seriyor.

 

Seagate Kapasite Rekoru Kırabilecek Mi?

Seagate yaptığı açıklamada 16TB kapasiteye sahip harddisklerin sevkiyatına başladığını duyurdu. 3.5 inçlik helyum damgalı 16TB HDD ürünleri 2019’un ikinci yarısında ve 2020 yılında en çok gelir getiren ürünü olması hedefleniyor.

Seagate aslında 2018 ortasında 16TB kapasiteli Exos X16 harddisklerin HAMR teknolojisi ile üreteceğini ilan etmişti. HAMR bir veri kayıt süreci ve isminden de anlaşılacağı üzere sıcaklıktan yardım alıyor. Bir lazer veri yazılan plakayı ısıtarak 230 derece seviyesine getiriyor. HAMR diskler yılın başlarında bazı müşterilere de örneklenmişti. Fakat; hacimli üretim süreci içerisinde Seagate firması PMR-TDMR teknolojilerini tercih etmiş durumda. Daha geleneksel olan PMR teknolojisi birbirine paralel manyetik izler üzerine yazıyor. TDMR ise iki boyutlu manyetik kayıt ile performansı arttırıyor. Bu yeni harddiskler ayrıca 9 plakalı bir mimari barındırıyor. Daha önceki eski modellerde 7 olan plaka sayısı önce sekize şimdi de dokuza yükseldi. Dokuz plaka sayesinde kapasite yoğunluğu artarken müşteri tarafında da toplam maliyetlerin düşmesi sağlanıyor. Fakat bunun yanı sıra ortalama maliyet yükselmekte. Seagate ayrıca 18TB kapasiteli HDD ürününde test sürecine başladı. Bu  18 TB harddisklerde birbirinin üzerine binen manyetik izler üzerine veri yazan SMR teknolojisini temel alınmış durumda. Yıl sonuna doğru örneklemesi başlaması hedeflenen modelin ardından firmanın biraz daha maliyeti yüksek olan HAMR teknolojisini 20 TB ve üzerindeki disklere uygulayacağı ifade ediliyor. Bu da hem harddisk piyasası hem de Seagate için kapasite rekoru anlamına gelecek.

 

Ya Diğer Firmalar?

 

İlginizi Çekebilir:  Endüstri Mühendisliği

Seagate’in şikayetçi olduğu konularda Kingston başta olmak üzere tüm harddisk üreticileri de muzdarip durumda. Şu an için Seagate haricinde Kingston, Toshiba ve Samsung’un da bu çalışmaları yaptığını biliyoruz. Acaba kapasite rekorunu ilk önce hangisi kıracak bilemeyiz. Fakat, bütün firmaların içerisinde Seagate gerek Ar-Ge çalışmalarına erken başlaması ve bu sürece ön ayak olmasından ötürü bir adım daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

 

 Teknokutu.com donanım ürünlerine dair tüm haberlere ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz => Teknokutu Donanım Haberleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir