Reklam Alanı
Reklam Alanı
microsoft
Yazılım 183 0

Microsoft Programlama Dili Geliştiriyor

Microsoft, Görme Engelliler İçin Programlama Dili Geliştiriyor

Teknoloji devi Microsoft, görme engelli çocuklara özel bir fiziksel programlama dili üzerinde çalışıyor. Daha önce de bu konuda çalışmaları olan Microsoft, bu zamana kadar atılan en önemli adımlardan birini hayata geçirmek üzere.

Projenin ismi Code Jumper

Dubbed Code Jumper, görme engelli çocukların fiziksel blok parçalarını birleştirerek kodlama dili öğrenmelerini amaçlıyor. Boyutları ve görünüşleri itibariyle birer lego parçalarını anımsatan bu bloklar, birbirleriyle temas ettiklerinde kümülatif bir etkileşim haline giriyorlar. Değişik boyutların ve değişik renklerin, farklı komutları temsil ediyor olduğu bu sistemde görme engelli çocuklar bir uygulama yazmak için bu parçaları birleştirebiliyor ve bir bütünlük oluşturabiliyorlar.

Microsoft’un genç yaş grupları için programlama dili öğrenme konusunda yaptığı çalışmalar bugüne kadar oldukça başarılı olmuştu. Nitekim görme engelli çocuklar konusunda da olduğu gibi, bazı handikaplı durumlarda kodlama ve programlamaya olan erişim kısıtlanabiliyordu. Microsoft’un bu çalışması, şu ana kadar görme engelli bireylerin kodlama öğrenmesi için atılan en önemli adımlardan biri olarak gösteriliyor.

microsof-gorme-engelli-cocuklar_1

Microsoft’un önceki çalışmalarına bağlı olarak tasarlanan bu uygulama en temelinde sekiz ila on bir yaş arası görme engelli çocuklara kodlamanın temel mantığını açıklamak üzerine ortaya çıkarılmış bir proje. Fiziksel ekranların yeterli olamadığı durumlarda oldukça faydalı olduğu gözlemlenen bu proje sayesinde daha geleneksel projektörlere nazaran görme engelli çocuklar çok daha başarılı olabiliyorlar. Genç yaşta kodlama ve programlama eğitimi alan bu bireyler, görme engellerinin onları hayallerinden uzak tutmalarına izin vermiyor ve hedefledikleri dili öğrenmeleri konusunda çok daha rahat bir ortamda çalışmaya imkan buluyorlar.

microsof-gorme-engelli-cocuklar_2

Sistemi tam anlamıyla sorunsuz hale getirmek için Kör için Amerikan Basımevi (AHP) ile ortaklaşa hareket eden Microsoft, bu projeyi AHP bünyesindeki öğrenciler için de aktif hale getirerek bir deneme grubu oluşturmayı başardı. APH, Code Jumper isimli bu projeyi bugünlerde Avustralya, Kanada, Japonya gibi birçok farklı ülkede hayata geçirmeyi planlıyor. Projenin aktif hale getirilmesi planlanan plot ülkeler arasında Türkiye yok. Projenin önümüzdeki beş yıl içerisinde tüm dünya ülkeleri çapında ulaşılabilir ve kullanılabilir olması da planlar arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir