Reklam Alanı
Reklam Alanı
IMEI Kaydı
Akıllı Telefon 259 0

IMEI Kaydı Nasıl Yapılır? İşlemler Neler?

Gelen vergi zamları, yeni modeller için fiyatların oldukça artış göstermesi ve daha birçok neden yurt dışından akıllı telefon alma konusunu gündeme getirmeye başladı. Her ne kadar kayıt ücretlerinde değişiklikler yapılmış olsa da hala bazı modeller için yurt dışından akıllı telefon getirmek oldukça mantıklı gözüküyor. Yurt dışından akıllı telefon getirme noktasında kullanıcıların en çok merak ettikleri konu ise IMEI Kaydı işleminin nasıl yapılacağı.

Öyle ki akıllı telefonların yurt içinde kullanılabilmesi için mutlaka IMEI Kaydı işleminin yapılmış olması gerekiyor. Peki, bu işlemin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

IMEI Kaydı Nasıl Yapılıyor?

IMEI Kaydı gerçekleştirmek için yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Fakat işlemlere geçmeden önce bu konuda bazı şartlar olduğunu belirtelim. İlk dikkat edilecek olan kısım telefonların alınmasının üzerinden 120 gün geçmemesi. Telefonların ülkemize girmesinin üzerinden 120 gün gibi bir süre geçmişse eğer, bu durumda akıllı telefonun kaydı gerçekleştirilemiyor. Bu ilk şartımız olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun dışında bir şart daha var. Kullanıcıların 3 yıldan az bir sürede ikinci bir akıllı telefon sokmamış olması gerekiyor. Çok kısa bir süre öncesine kadar bu sürenin 2 yıl olduğunu biliyorduk. 2 yıl içerisinde tek bir telefon sokabiliyordunuz. Şimdi ise 3 yıl içerisinde tek bir akıllı telefonun ülkeye sokulabildiğini ekleyelim.

IMEI Kaydı

Bunun dışında yapacağınız işlemin ne olduğuna bakalım. İlk olarak telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için telefonunuzdan *#06# tuşlarına basmanız ve IMEI numaranızı öğrenmeniz mümkün. IMEI Kaydı için numarayı aldıktan sonra E-Devlet sistemine girmeniz gerekiyor. Ardından ise Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu kısmına girmeniz gerekiyor.

Buradan cihaz kayıt kısmını seçmeniz ve gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. Ardından ise belirlenen miktarı online olarak ödeyerek işlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlemin tamamlanması ve onay ekranını görüntülemeniz önemli. Bunun için tüm adımları devam ettirmeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir