Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sosyal Medya 183 0

Facebook Reklam Yönetiminde Değişiklikler

Facebook Reklam Yönetiminde Değişiklikler

Sosyal medya devlerinden Facebook kendini yenilemeye ve güncellemeye devam ediyor. Bu sefer yapılan yenilik reklamlar ile alakalı oldu. Biraz zorunluluktan alınan gibi bir karar görünen değişiklikler ile ilgidi detaylar aşağıdaki yazımızda..

Bu yenilik bir kısıtlama aslında çünkü bundan sonra Facebook reklamlarında hedefleme yaparken şirket, konut, ve kredi reklamlarında yaş, cinsiyet ve posta kodu hedeflemesi yapılamayacak. Birçok reklamveren firma bu konudan rahatsız olduğunu belirtse de geçen dönem Facebook hedefleme ayarları yüzünden şikayetler artmış hatta soruşturmalar geçirmişti. Bu alınan kararda yaşananların etkisinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook sosyal medya platformu reklamverenler tarafından Google’dan sonra en çok tercih edilen alan konumunda. Sosyal medya platformları arasında da lider konumdadır. Bunda en büyük katkı, kullanıcı sayısı kadar reklamverenlerin  kitle hedefleme seçeneklerindeki alternatif bolluğu yer almaktaydı. Başta finans kuruluşları olmak üzere birçok reklamverenlerin sayı çokluğu ve genel olarak hep aynı kitleyi hedef alması reklam görenler tarafından gitgide tepki görmeye başlamıştı. Facebook, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği de dahil olmak üzere çeşitli sivil haklar örgütleri tarafından hedefleme seçeneklerinin ayrımcılık yarattığı iddiası ile yasal işlem başlatmıştı. Bunun üzerine Facebook yönetimi  iş, konut, kredi ve şirket reklamlarında yaş, cinsiyet veya posta kodu hedeflemelerinin kaldırılması kararını açıkladı. Böylece Facebook kitlesi şikayetlerine cevap bulmuş oldu.

Tabii bu durumdan memnun olmayan ve Facebook’un en büyük gelir kalemi olan reklamverenler içinde kaldırılan bu hedefleme seçeneklerine karşılık, Facebook yeni araçlar geliştireceğini açıkladı. Bu yeni araçlar için birçok spekülasyon yapılsa da şu an neler olacağı, nasıl çalışacağı gibi bilgiler henüz açıklanmadı. Bu yeni araç reklamverenler tarafından merakla bekleniyor.

Facebook Operasyon Sorumlusu Sherly Sandberg konu hakkında bir açıklamada bulunarak;

“Konut, istihdam ve kredi reklamlarının insanların yeni evler almasında, önemli kariyerlere başlarında ve krediye erişmesine yardımcı olmasında oldukça önemli ro oynuyor. Kesinlikle insanları dışlamak ya da zarar vermek için kullanılmamalı” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Youtube ’da Bilgi Kanalı Sahibi Olmak

 

Bu kısıtlama ilk geldiğinde birçok mecrada tüm reklamlar için gelmiş gibi bildirimler yapıldı. Bu konuyu tekrar etmekte fayda var.

* Reklam hedeflemelerinde sadece şirket, konut, ve kredi reklamlarında yaş, cinsiyet ve posta kodu hedeflemesi yapılamayacak. Diğer reklam konularında hedeflemeler de değişiklik yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir