Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 544 1

5G Nedir?

4G ve 4.5G teknolojilerinin ardından 2018 yılının sonundan bu yana yavaş yavaş 5G teknolojisine geçiyoruz. Peki 5G teknolojisi nedir, 4G ve 4.5 G’den farkı nedir işte bütün bunları yazımızda inceleyeceğiz.

 

Öncelikle bu 4G, 4.5G, 5G falan derken G’nin ne olduğunu birçok kişi bilmiyor o konuyu açıklayalım. Buradaki G harfi İngilizce Generation kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak Jenerasyon veya kuşak anlamlarına gelmektedir. 5G demek 5. Jenerasyon demek oluyor. Bu da kendinden önceki 4,5G, 4G, 3G teknolojilerinden daha hızlı ve daha iyi bir internet bağlantısı demek. Her yeni jenerasyonda değişen en önemli özellik hız olmaktadır. 3G teknolojisi bize saniyede 200 KB bir veri akışı sağlamaktaydı; şimdi ise hedef saniyede 20 GB veri akışı. Aradaki fark muazzam..

Siz de internet hız testi işleminizi gerçekleştirerek internet altyapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir diğer fark ise 4.5G teknolojisine kadar bağlantı hızından daha büyük sorun bağlantı kopma sorunuydu. 4.5G ile bu sorun azalmış olsa da ara ara tüm kullanıcılar ciddi sorunlar yaşıyor. Bu sorunlar artık 5G ile aşılmış olacak ve tam kesintisiz bir internet bağlantısı kullanılacak. Bu video paylaşımı yapan ve oyun oynayan ciddi kesim için büyük bir heyecan yarattığını söyleyebiliriz.

Verizone firması 5G teknolojisini özellikle evlerde kullanmayı hedefliyor. Bugüne kadar hep ev internetleri hız olarak mobilden bir adım önde olmuştu fakat bu sefer durumlar eşitlendi ve artık evlerde de mobil internete geçişler hedefleniyor. Tabii evlerin hedeflenmesi için fiyatlarında en az ev internetleri kadar uygun olması gerekiyor. Burada diğer mobil sağlayıcılarda gerçekten evleri hedeflerse cep yakan mobil internet faturalarında oldukça bir rahatlama söz konusu olacaktır. 5G teknolojisinin evlere girmesi ile sağlık sektöründe yeni gelişmelerde söz konusu olabileceği söylentiler arasında. Özellikle evde rehabilitasyon gören hastalar, fizik tedavi, solunum cihazı veya görme engeli olan hastaların hayatlarını kolaylaştırmak, cihazların iletişim için kullandıkları kablolardan 5G teknolojisi sayesinde kablosuz iletişime geçiş sağlamak gibi projeler birçok medikal firmanın AR-GE konusu olmuş durumda.

5G teknolojisi kesintisiz ve çok hızlı internet bağlantısı ile kullanıcıları memnun ederken, birçok firmada bu teknoloji ile hayatımızın her alanında yer alan kablolu iletişimden ayrılıp tamamen kablosuz iletişime geçmenin çalışmalarını yapmakta.

İlginizi Çekebilir:  MSI GTX 1070Ti Gaming Ekran Kartı İncelemesi

Şu an için maalesef ülkemizde henüz 5G teknolojisi kullanılmaya başlanmadı. Tahmini olarak beyan edilen süre 2020 yılı.  Bu süre zarfında dünyadaki 5G uygulama örneklerini incelemeye devam edeceğiz.

“5G Nedir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir