Reklam Alanı
Reklam Alanı
yavuz-sondaj-gemisi
Güncel 157 0

320 Milyar Metreküp Doğal Gaz Kaç Yıl Kullanabilir?

Türkiye uzun yıllardır enerji ihtiyacını komşu ülkelerinden karşılamakta ve bu yüzden her yıl enerji alımı için başka ülkelere yüklü miktarda ödemeler yapmaktadır. Petrol ve doğalgaz ithalatçısı olan ülkemiz bu alanda ki açığını kapatmak için bazı çalışmalar yürütmektedir. Yıllık 48,7 milyar metreküp doğal gaz tüketen Türkiye enerji ihtiyacını Rusya, İran ve Azerbaycan gibi komşu ülkelerden ithal etmektedir.

Uzun yıllardır Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmaları yürütülmesine rağmen ilk defa bu hafta bir sonuca ulaşıldı. 21 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdeli haber bütün ulusa duyuruldu. Cumhurbaşkanı Karadeniz’de sondaj çalışmaları yürüten Fatih araştırma gemisinin doğalgaz kaynağı keşfettiğini duyurdu.

320 Milyar Metreküp Doğal Gaz Kaç Yıl Kullanabilir?

Türkiye’nin Yıllık Doğalgaz İhtiyacı

Türkiye her yıl ortalama 12-13 milyar dolar civarında bir doğalgaz faturası ödemekte. Ülkemizin yıllık doğalgaz tüketimi yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Son 4 yılda ki ortalama ise 48,7 metreküp.  Karadeniz’de bulunan doğalgaz kaynağının mevcut şartlarda ülkenin 7- 8 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılaması öngörülüyor. Bu da ülkenin her yıl komşu ülkelere ödediği 12-13 milyar dolar civarında ki paranın cepte kalması anlamına geliyor. Ancak gazı çıkarmak için yaklaşık 5 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca gazı çıkarma ve kullanıma süresinin 7-8 yılı bulabileceği söyleniyor.

Türkiye’nin Sondaj Gemileri

Fatih Sondaj Gemisi

fatih-sondaj-gemisi

Ülkemizin ilk sondaj gemisi olmakla birlikte kullanılan ekipman ve personel tamamen yerlidir. Gemi 2017 yılından beri faaliyet göstermektedir. İlk olarak Akdeniz’de sondaj çalışmaları yürüten gemi şu an Karadeniz bölgesinde çalışmalarına devam etmektedir. Gemi 2011 yılında Güney Kore’de inşa edilmiş ve 229 metre boyundadır.

Yavuz Sondaj Gemisi

yavuz-sondaj-gemisi

Gemi 2018 yılın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı şirketi tarafından 262,5 milyon dolar karşılığında satıl alınmıştır.2011 yılında Güney Kore’de inşa edilen gemi 229,6 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğindedir. Temmuz 2019’da Akdeniz’de çalışmalarına başlayan gemide 140 personel görev yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Akıllı Ev Sistemleri

Kanuni Sondaj Gemisi

kanuni-sondaj-gemisi

Güney Kore tarafından 2012 yılından denize indirilen gemi 228 metre uzunluğunda ve 42 metre genişliğindedir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından 2020 yılın 37,5 milyon dolara satın alınmıştır. Gemide bakım ve onarım çalışması yapıldıktan sonra sondaj çalışmalarına başlayacağı duyuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir