PRTG Network Monitöring Kurulumu

2
37

PRTG Network Monitöring Kurulumu

PRTG Network Monitör Nedir? : PRTG Network Monitör uygulaması, Windows işletim sistemleri üzerine kurulan ve ağdaki cihazların network, disk, ram, cpu, up-down gibi durumlarını takip edip izleyebileceğimiz bir uygulamadır.

Şimdi size PRTG Network Monitör ‘ün nasıl kurulacağını anlatacağım. Bu makalede PRTG Trial (Free-Ücretsiz) kurulumunu yapacağız.

Bu ücretsiz PRTG versiyonu ilk 30 gün full olarak kullanırsınız ve 30 günden sonra ister lisans alırsınız, isterseniz de en fazla 100 sensör olarak kullanabilirsiniz.

İlk olarak PRTG Download sayfasından setup dosyamızı indiriyoruz. indirme sayfasında aşağıda göründüğü gibi License Name ve License Key bilgileri verilmektedir. Bu bilgilere PRTG Network Monitör kurulumunda ihtiyacımız olacaktır. Lütfen not edin.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-1

İndirme işlemi bittikten sonra zip içerisindeki setup dosyasını çalıştırıyoruz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-2

Karşımıza kurulumun yapılacağız dili seçebileceğimiz bir ekran gelecek. Dili seçtikten sonra ok butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-3

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-4

PRTG Network Monitör alarm ve Notification ‘larının geleceği mail adresi giriyoruz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-5

PRTG yi indirirken bizim için üretilen name ve key bilgilerini bu kısıma giriyoruz. Sonrasında Next butonuna tıklıyoruz.

Makaleye başlarken de ilettiğim gibi ilk 30 gün full, sonrasında ise en fazla 100 sensör kullanabileceğimiz iletiliyor.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-6

Bu kısımda dosyaların açılmasını ve kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-7

Dosyaların kopyalanması bittikten sonra tarayıcı otomatik olarak açılacak ve aşağıdaki sayfa ile karşılaşacağız. Bu kısım tamamlandıktan sonra PRTG Network Monitör kurulumu tamamen bitmiş olacak ve PRTG kullanımına başlayacağız.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-8

PRTG Network Monitör login ekranı aşağıdadır. Bu sayfada kullanıcı adı ve şifre otomatik olarak “prtgadmin” olarak gelmektedir.

Ayrıca giriş yapmadan önce login butonunun altındaki “Download Client Software” bölümünden IOS ve Android cihazlarınızdan da takip edebileceğiniz uygulamayı indirebileceğiniz sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

Login butonuna tıklayarak Dashboard ekranımıza gidiyoruz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-9

Ana sayfa aşağıdaki gibidir. İlk kurulumu yaptığınızda sağ tarafta PRTG login şifrenizi değiştirmeniz gerektiğini, yönetim panelinizi görüntülediğiniz sayfaya https ile gitmediğinizi belirten uyarılar görmektesiniz.

Ayrıca bilgisayarınızın ve aynı ağda olduğunuz cihazların monitör edildiğini gösteren grafikler göreceksiniz.

PRTG_Network_Monitor_Kurulumu-10

Bize yorumlarınızla ya da İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Kurulum aşamalarını belirtiğiniz gibi tek tek uyguladım hocam sorunsuz çalışıyor program elinize sağlık. Çok güzel özellikleri var kurcaladıkça heryerinden farklı şeyler çıkıyor bakalım çözeriz inşallah.

  2. PRTG Network Monitöring kurulumu hakkında bir çok siteye baktım ancak en detaylı ve güzel anlatan burasono buldum teşekkürşer kurulumu 4-4lük yaptım sitenizi takip ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here