Reklam Alanı
Reklam Alanı
elektrikli-araba-nedir
Otomobil 1.267 1

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli araba piyasası her geçen gün yenileniyor, fosil yakıt kullanılan araçlara göre daha konforlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Elektrikli araba nasıl çalışır sorusu ise pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Şu an için diğer arabalara göre fiyatı daha fazla olsa da km başına daha az ücret ödeniyor ve kısa sürede tasarruf sağlıyor. Yakıt tasarrufu ve sessiz çalışabilme özelliği ile kullanıcıları memnun ediyor.

Elektrikli-BMW

Elektrikli Araba Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli araba çeşitleri dört ana başlık altında inceleniyor.

elektrikli-araç

Tam Elektrikli Sistem Otomobiller

Bu sistemde elektrik motoru ön plana çıkar ve motorlar 60 volt enerji ile çalışmaktadır. Motora elektrik akımı için batarya kullanılır günümüzde batarya kullanım süresi, diğer çeşitlere göre daha kısadır ancak AR-GE çalışmaları bu konu üzerinde değişiklik yapmak için yürütülmektedir. Bataryalar, uygun prizler ile şarj edilir ya da her frende şarj yenilenir. BMW i3 bu sistemle çalışan arabalara en iyi örnektir.

tam-elektrikli-araba

Hybrid Sistemli (Melez) Otomobiller

Hybrid araba sistemlerinde elektrikli ve içten yanmalı motor kullanılır, elektrikli motoru içten yanmalı motorları destekler ve kullanım süresini uzatır, yakıt tasarrufu sağlar. Bataryalar prize takılarak şarj edilir veya fren sistemlerinde bulunan özel sistem sayesinde kinetik enerji elektrik enerjisine dönüşür ve şarj olanağı sağlar. Elektrikli ya da içten yanmalı motorlar yol durumuna göre ayrı ayrı kullanılabilir bu sayede yakıt miktarı azalır. Hybrid araba ‘ya örnek olarak aşağıdaki Toyota çalışma prensibi videosunu izleyebilirsiniz.

Şarj Edilebilir Özellikli Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid) Otomobiller

İçten yanmalı motor ve elektrik bataryaları kullanılır. Bataryalar, diğer sistemlere göre daha büyüktür ve priz ya da fren sistemi ile şarj imkanı sağlanır. Hybrid sistemli otomobiller ile çalışma şekilleri benzerlik gösterir. BMW 5 ve BMW i8 modelleri bu sistem ile çalışmaktadır.

hybrid-electric-cars

Menzil Arttırıcılı Sistem (Range Extender) Otomobiller

Şarj edilebilen arabalarda olduğu gibi bu menzil arttırıcılı sistem otomobiller de iki çeşit motor kullanır ancak içten yanmalı motor araba çekişi için kullanılmaz, tek görevi bataryayı şarj etmektir. Araba çekişi, elektrikli motor ile sağlanır. Prize takılarak şarj edilen bataryalar aynı zamanda fren yapıldığında da dolmaktadır. Opel’in Ambara modeli en iyi örnekler arasındadır.

Range-Extender-cars

“Elektrikli Araba Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?” üzerine 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir