1.0 Motor Arabalar Tercih Edilebilir mi?

1.0 Motor Arabalar Tercih Edilebilir mi?

Dünyanın birçok yerinde arabalar kolay ulaşılabilir olsa da Türkiye’de, özellikle de son yıllarda durum böyle değil. Hem markaların yabancı olması hem de yüksek vergiler nedeniyle 1.6 motorun üzerinde bir araç satın olmak çok zor. Bu durumun farkında olan markalar hem araba satın almak isteyenler alabilsin hem de kendileri kar etmeye devam edebilsin diye düşük motorlu araçlar çıkarmaya başladı. Türkiye’de bu araçların en popülerleri 1.0 motora sahip olan araçlar. Birçok kişi bu arabaları almayı tercih ederken daha büyük bir kesim ise 1.0 motorun bir araba için yetersiz olacağını söylüyor. Peki bu iddialar ne dereceye kadar doğru? Gelin 1.0 Motor Arabalar Tercih Edilebilir mi? birlikte bakalım.

Performansı, Hızı ve Kalkışı Nasıldır?

Elbette 1.0 motora sahip bir arabanın 2.0 motorlu bir arabadan daha iyi performans göstermesi beklenemez. 1.0 motorun tercih edilebilir olup olmadığını araştırırken ondan ne istenildiğine karar verilmesi gerekir. Ayrıca fiyatlarına oranla bir kıyaslama daha sağlıklı bir sonuç verecektir. 1.0 motor araçların ortalama performanslarına bakıldığında şehir içi performanslarının makul seviyede olduğu görülmüştür. Yani, dur kalk sırasında bir sorunla karşılaşmak ve şehir trafiğinde arabadan kaynaklı bir soruna rastlamak kolay değildir. 1.0 motorlu olmalarına rağmen çoğu özel tasarlanmış yapıları itibariyle yokuşlarda da bir sorun yaşamak güçtür. Hız konusunda ise çok beklentinizin olmaması gerekir. Eğer 140 kilometreden daha süratli gitmek istiyorsanız 1.0 motorlu arabalar yetersiz kalacaktır. Fakat uzun yollarda 110 km civarında sabit bir hızda kullanıcılar önemli bir sorun gözlemlenmemiştir.

Hararet ve Ses Yapar mı?

Eğer ani hız artışı yapmanız gerekirse, bir 1.0 motorlu araba diğer arabalara göre daha fazla ses üretebilir. Fakat özellikle son senelerde araç içi ses yalıtımında gözle görülür bir gelişme olduğundan, bu ses rahatsız edici seviyelere ulaşmaz. Zaten günümüzde birçok yol duble yol olduğu için ani hızlanmalara çok fazla gerek kalmamaktadır. Fakat, özellikle yokuşta kalkış yapacaksanız bir miktar sese maruz kalabilirsiniz. 100 kilometre civarlarında seyreden bir 1.0 motorlu arabanın yüksek seviyelerde hararet yapması güçtür, fakat yine de daha yüksek motorlu arabalara göre daha fazla hararet yapabilir. Hararet konusunda bir sıkıntı yaşamamak için araç bakımını asla geciktirmemek en önemli husustur.

Yakıt Tüketimi Nasıldır?

1.0 motorlu araçların en avantajlı olduğu noktalardan biri yakıt tüketimidir. Düşük motorlu olduğu için az yakıt harcar, bunun sonucunda da yakıt konusunda tasarruflar edebilirsiniz. Fakat bunun için aracı diğer her araçta olduğu gibi daha kontrollü bir şekilde kullanmak gereklidir. Sürekli hızlanmalar yapıyorsanız yakıt tüketimi de artış gösterecektir.

Sonuç

Sonuç olarak şunu söylemek doğru olabilir. Eğer hassas bir araç sürücüsü iseniz, yani arabayı kurallara uyarak kullanıyorsanız, aracımın bakımını asla aksatmam diyorsanız ve düşük bütçeli bir araç arıyorsanız 1.0 motorlu araçları tercih etmenizde hiçbir sakınca yoktur. Araca iyi baktığınız sürece ve kötü kullanmadığınız sürece araç size bir sıkıntı yaşatmaz, aksine size tasarruf ettirir.